loader image

samochody elektryczne Izera

Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
  • User AvatarDaham Jayarathna
  • 23 Sep, 2021
  • 0 Comments
  • 8 Mins Read

samochody elektryczne Izera

electromobility poland akcje

Seryjna produkcja pierwszych dwóch modeli Izery ma rozpocząć się w 2024 roku w fabryce zlokalizowanej w Jaworznie, której początek budowy zaplanowano na trzeci kwartał 2021 roku18. Pojazdy mają być oferowane w sprzedaży online lub w ramach programów ratalnych, co ma zniwelować różnice w cenie pojazdów Izery na niekorzyść pojazdów spalinowych19. Roczna produkcja Izery ma nie przekraczać 100 tysięcy sztuk rocznie, a środki wygospodarowane na wdrożenie do seryjnej produkcji modeli T100 i Z100 to ok. 5 miliardów złotych20. Specyfikacja techniczna platformy pozyskanej dla Izery przewiduje napęd na tylną oś i silnik o mocy 272 KM. Kupujący polski samochód elektryczny będzie miał do wyboru akumulator podstawowy o pojemności 51 kWh i większy 69 kWh. Analiza techniczna NASDAQ 12 lipca Pierwszy ma zapewnić 340 km zasięgu, a topowy nawet 450 km jazdy na jednym ładowaniu.

W ten sposób nakreślono orientacyjne parametry pierwszego produkcyjnego pojazdu spółki, wskazując 4 miejsca dla pasażerów, zasięg od 150 kilometrów i cenę w wysokości ok. 60 tysięcy złotych7. W wyniku plebiscytu wyłoniono 4 zwycięskie projekty6, z których to żaden jednak nie odzwierciedlał wyglądu pierwszych gotowych prototypów. Na razie to, co jest pewne, to o wiele wyższy koszt produkcji Izery niż konkurencyjnego modelu VW, Renault, BMW, Peuegota czy innych aut na prąd.

Nie należy jednak jeżdżącej makiety mylić z jeżdżącym prototypem – o tym wciąż nie ma mowy. W zgodnej opinii ekspertów w najbliższych latach transport elektryczny zrewolucjonizuje także polski rynek samochodowy. Zmiany, które dokonują się obecnie w świecie motoryzacji, odchodzenie od silnika spalinowego i zastępowanie go silnikiem elektrycznym – to prawdziwa rewolucja.

Dotychczasowi udziałowcy EMP – Enea, Tauron, Energa oraz PGE – pozostaną udziałowcami Spółki zachowując dotychczasowe pakiety akcji. We wrześniu 2018 roku strata spółki ElectroMobility Poland wyniosła ok. 2,6 miliona złotych, z kolei z powierzonych 10 milionów złotych wydano ok. 2,8 miliona złotych9. Z kolei według informacji opublikowanych przez Gazetę Wyborczą, do października 2018 roku projekt polskiego samochodu elektrycznego w wykonaniu EMP wymagał wygospodarowania ok. 30 milionów złotych10.

electromobility poland akcje

Miesiąc później z kolei ElectroMobility Poland zostało dokapitalizowane przez akcjonariuszy kwotą 40 milionów złotych, zwiększając ówczesny kapitał zakładowy z 30 do 70 milionów złotych11. Zakup akcji spółki EMP zostanie w całości pokryty wkładem pieniężnym ze środków pochodzących z Funduszu Reprywatyzacji na mocy umowy podpisanej 29 lipca 2021 r. Dlaczego środki mają pochodzić z Funduszu Reprywatyzacji, który został stworzony do finansowania zupełnie innych wydatków? Nie wiadomo, ale też – z punktu widzenia projektu “narodowe auto na prąd” – nie to jest najważniejsze. Polski samochód elektryczny ma na razie 2 prototypy – hatchbacka i SUV-a. To samochody rodzinne, które mają dać początek całej rodzinie polskich elektryków.

Środki, które pozyskamy w ramach umowy inwestycyjnej pozwolą na realizację absolutnie kluczowych celów projektowych tj. Finalizację rozmów biznesowych z kluczowymi partnerami czy rozpoczęcie współpracy z dostawcą platformy  – podkreśla szef EMP. Nowe akcje wyemitowane zostaną w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego spółki. Ich zakup zostanie w całości pokryty wkładem pieniężnym ze środków pochodzących z Funduszu Reprywatyzacji. Środki te przeznaczone będą, między innymi na rozpoczęcie współpracy z dostawcą platformy technologicznej, kontynuowanie prac inżynieryjnych, działania przygotowawcze związane z budową fabryki w Jaworznie. Została podpisana umowa inwestycyjna między Skarbem Państwa oraz ElectroMobility Poland, na mocy której państwo obejmie nowe akcje spółki o wartości 250 milionów złotych.

Fabryka w Jaworznie, tam powstanie Izera

Podpisanie umowy i dokapitalizowanie EMP umożliwia realizację kolejnego etapu rozwoju projektu polskiej marki samochodów elektrycznych. Dotychczasowi udziałowcy spółki pozostają w mniejszościowym akcjonariacie. 29 lipca Skarb Państwa zawarł umowę z Electromobility Poland, która będzie solidnym zastrzykiem inwestycyjnym dla spółki.

  1. Gotowy obiekt ma odznaczać się mocą produkcyjną na poziomie 150 tys.
  2. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko wyjaśnił, że w ramach proponowanych zmian w KPO finasowanie projektu polskiego samochodu elektrycznego ma zostać przeniesione z części obejmującej dotacje (granty) do części pożyczkowej.
  3. Nowa polska marka samochodów elektrycznych to Izera, której nazwa została zaczerpnięta z Gór Izerskich – łagodnych, idealnych na rodzinne wycieczki.
  4. SEA jest najbardziej zaawansowaną, w pełni elektryczną i elastyczną technologią, obejmująca zarówno elementy mechaniczne, oprogramowanie, jak i szeroki ekosystem cyfrowy.
  5. Formalnie mechanizm finansowania projektu Izera ze środków KPO ma dotyczyć objęcia udziałów w spółce ElectroMobility Poland przez PFR Ventures jako operatora Funduszu Elektromobilności.
  6. Nastąpiło podwyższenie kapitału zakładowego Spółki w drodze objęcia nowo wyemitowanych akcji Spółki przez Skarb Państwa, który tym samym stał się większościowym akcjonariuszem Spółki.

Entuzjazmu nie kryje także prezes MIRBUD S.A. Jerzy Mirgos. W podpisanym liście obie strony wyraziły chęć współpracy przy budowie Jak obliczyć Dolat inwestycje cena do zarobków ratio fabryki na terenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego. Gotowy obiekt ma odznaczać się mocą produkcyjną na poziomie 150 tys.

electromobility poland akcje

Przyszłość Izery wisi na włosku

Piotr Zaremba przyznał, że rozmowy z Geely poza wspólną produkcją samochodów w Jaworznie poszły także w stronę współdzielenia fabryki baterii. Spółka ElectroMobility Poland wybrała firmę Mirbud do budowy fabryki samochodów w Jaworznie. Współpraca zostanie potwierdzona odrębną umową o generalne wykonawstwo inwestycji po uzyskaniu przez EMP odpowiednich zgód korporacyjnych.

Izera – bez pieniędzy państwowych nie ma szans

Nowe akcje mają zostać wyemitowane w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego spółki. Ich zakup ma zostać w całości pokryty wkładem pieniężnym ze środków pochodzących z Funduszu Reprywatyzacji. Środki te przeznaczone mają być, między innymi na rozpoczęcie współpracy z dostawcą platformy technologicznej, kontynuowanie prac inżynieryjnych, działania przygotowawcze związane z budową fabryki w Jaworznie. – Zaangażowanie Skarbu Państwa w Izerę jest gwarantem kontynuowania prac w najważniejszych obszarach i zapewnia projektowi stabilność – mówiPiotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland.

Na razie nie ma jeszcze samej fabryki, ale ma ona powstać przy drodze krajowej DK79, która łączy się z ekspresową S1 i autostradą A4. Przez lata samochód elektryczny był raczej postrzegany jako motoryzacyjny gadżet. O ile rzeczywiście pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX wieku mógł stanowić jedynie moto-ciekawostkę, o tyle dziś powoli staje się elementem rzeczywistości na drogach. Ministerstwo Aktywów Państwowych 5 marca przejęło nadzór nad ElectroMobility Poland. Szef resortu Borys Budka, pytany o plany wobec EMP powiedział, że “będziemy starali się uratować tereny w Jaworznie dla dużej inwestycji, w nowym modelu biznesowym”. – Ta inwestycja zostaje, ale ponieważ jest stricte rynkowa, to pomoc może być udzielona w formie pożyczki i spółki mogą stanąć do konkursu o taką pożyczkę np.

Państwo zdecydowało się na zakup akcji wartych ćwierć miliona złotych. Podpisanie umowy i dokapitalizowanie EMP ma umożliwić realizację kolejnego etapu rozwoju projektu polskiej marki samochodów elektrycznych. Zaangażowanie Skarbu Państwa w Izerę jest gwarantem kontynuowania prac w najważniejszych obszarach i zapewnia projektowi stabilność. Ostatnie miesiące były dla nas czasem wytężonej pracy projektowej m.in. Finalizację rozmów biznesowych z kluczowymi partnerami czy rozpoczęcie współpracy z dostawcą platformy. Polski producent samochodów to również możliwość efektywniejszego wydawania środków na badania Norges Bank Investment Management kończy pierwszy handel na Turquoise Bookbuilder i rozwój i koncentrowanie się na projektach, które mogą być wdrażane do produkcji.

Umowa inwestycyjna otwiera nowy rozdział prac nad Izerą

Jest menedżerem z wieloletnim doświadczeniem w obszarze inżynierii motoryzacyjnej oraz absolwentem Wydziału Automatyki i Robotyki na Politechnice Gdańskiej. Przed dołączeniem do EMP pracował dla Jaguar Land Rover w Wielkiej Brytanii, gdzie kierował rozwojem hybrydowych i elektrycznych systemów napędowych oraz samochodów koncepcyjnych. W pracach nad rozwojem koncepcji architektury napędu elektrycznego stosowanego w Jaguarze I-Pace. Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Łódzkim oraz finansów przedsiębiorstw, a także zarządzania na międzynarodowych uczelniach The London School of Economics and Political Science oraz Harvard Business School. (w którym od 2023 r. pełnił rolę Dyrektora strategii i rozwoju biznesu) był szefem regionalnej praktyki motoryzacyjnej w Boston Consulting Group – jednej z najbardziej uznanych globalnych firm doradztwa strategicznego. Wcześniej pełnił funkcję Senior Managera w firmach doradczych, m.in.

Wnioskując jednak po wypowiedziach ministra aktywów państwowych Borysa Budki, może być o to trudno. Szef resortu na pytania dotyczące Izery dość wymijająco odpowiedział, że na jej temat “formalnie” będzie mógł wypowiadać się dopiero, gdy nadzór nad spółką trafi już pod skrzydła ministerstwa. Warto przytoczyć także inną jego wypowiedź, w której ocenił projekt, jako “jedno z wielu kłamstw poprzedniego premiera Mateusza Morawieckiego”.

Szacuje się, że uruchomienie produkcji samochodu ma kosztować ok. 5 mld zł, zaś produkcja ma ruszyć w 2024 r. To jednak wydaje się zupełnie nierealne, tak jak – na dzień dzisiejszy – absolutnie nierealna jest sprzedaż Izery na poziomie 60 tys. Już dziś deklarowane parametry polskiego samochodu elektrycznego nie wyróżniają go na tle konkurencyjnych produktów, które istnieją, jeżdżą i które można kupić. Za kilka lat – bardziej za pięć niż za trzy lata – konkurencyjnych modeli samochodów elektrycznych będzie jeszcze więcej i będą one jeszcze bardziej nowoczesne. Dzisiejszy projekt Izery w ciągu pięciu lat zestarzeje się nawet optycznie – trzeba się z tym liczyć.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X
Open chat
1
Scan the code
Hello 👋
Can we help you?